Dla Projektantów

Dlaczego suszymy?

Wilgotne powietrze może spowodować zniszczenie budynków i produktów oraz zmniejszyć efektywność procesów produkcyjnych. Osuszacze są najlepszym rozwiązaniem w walce ze szkodliwym działaniem wilgoci.

Nasza firma oferuje szeroki zakres osuszaczy dla wszystkich możliwych aplikacji - od małych przenośnych urządzeń po duże przemysłowe. Wszystkie osuszacze wyposażone są w rotor adsorpcyjny produkowany w Szwecji. Ten typ rotora jest gwarancją wysokiej zdolności osuszania powietrza.

Podstawowe cechy rotorów adsorpcyjnych:

  • wysoki poziom niezawodności działania
  • niskie zużycie energii
  • prostota obsługi
  • łatwość montażu i serwisowania

Adsorpcyjne osuszacze powietrza znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest osuszanie powietrza w różnych procesach technologicznych, a także w pomieszczeniach magazynowych z wymaganiami niskiego poziomu wilgotności (przy przechowywaniu produktów lub materiałów narażonych na wilgoć). Suche powietrze o niskiej wilgotności względnej znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, energetyce, chłodnictwie itp. Obniżona wilgotność powietrza w wielu wypadkach decyduje o jakości wyrobów, pewności, niezawodności, wydajności procesów produkcji i pakowania.

Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych, które powodują odpadanie tynków, pękanie sufitów i podłóg, niszczą drewno, tapety i mury. Przebywanie w zawilgoconych budynkach negatywnie wpływa a nasze samopoczucie, przyspiesza zmęczenie i może być przyczyną różnych dolegliwości (np. schorzeń reumatycznych, alergicznych).

Nadmiar wilgoci wpływa niekorzystnie na stan techniczny wyposażenia pomieszczeń (butwienie drewna, korodowanie metali, łuszczenie farby, niszczenie papieru).

 

Co powoduje zbyt duża wilgotność:

Korozja
Żelazo i stal nie koroduje, jeżeli wilgotność względna powietrza w ich otoczeniu jest poniżej 50% RH, powyżej tej wartości zjawiska korozyjne rosną logarytmicznie.

 

Wykraplanie
Na chłodnych powierzchniach nie wykrapla się woda, jeżeli temperatura punktu rosy powietrza stykającego się z nią jest niższa od temperatury chłodnej powierzchni. Powoduje to powstawianie np. skroplin na ścianach czy stropach, wilgoć na rurociągach powodująca korozję.

 

 

Tworzenie lodu
Na powierzchni wymiennika nie utworzy się lód, jeżeli powietrze stykające się z nim ma temperaturę punktu rosy niższą od temperatury powierzchni. W przeciwnym wypadku następuje zjawisko oblodzenia, zwiększa się częstotliwość odtajania, zużycie energii oraz ryzyko nie utrzymania temperatury. To także lód na posadzkach, ścianach, sople tworzące się na stropach.

 

Higroskopijność materiałów
Wysoką jakość takich produktów jak tabletki, sucha żywność, proszki, słodycze i innych materiałów higroskopijnych, można otrzymać kiedy od początku procesu produkcyjnego aż do momentu sprzedaży klientowi, produkt styka się tylko z powietrzem o niskiej wilgotności względnej. Większość materiałów higroskopijnych nie wchłania wilgoci jeżeli powietrze ma wilgotność mniejszą od 50%. Są jednak produkty które wymagają wilgotności względnej poniżej 15%. Nasze systemy osuszania powietrza dają gwarancję utrzymania parametrów
oraz ciągłości produkcji niezależnie od warunków pogodowych.

 
 

Osuszanie budynków
Przy usuwaniu wilgoci z pomieszczeń, nowych domów, zawilgoconych budynków najbardziej efektywną metodą osuszania jest osuszanie sorbcyjne. Ogrzewanie powietrza jedynie przeniesie wilgotność z jednej części budynku do innej. Ogrzewanie powietrza w połączeniu z wentylacją jest bardzo drogą metodą. Przy zastosowaniu osuszania sorbcyjnego wilgoć zostanie usunięta z budynku szybko i
tanio.

 

Pleśń
Utrzymanie w powietrzu wilgotności względnej poniżej 70%, zapobiega powstawaniu pleśni i rozwojowi grzyba. Jest to niezmiernie istotny parametr przy zachowywaniu odpowiedniej jakości produkcji spożywczej oraz dłuższego magazynowaniu produktów.

 
 

Osuszanie produktów
Jeśli osuszane produkty są wrażliwe na wysoką temperaturę, to uzyskanie bardzo niskiej wilgotności względnej produktów, możliwe jest przez osuszanie sorbcyjne. Osuszacze powietrza w suszarniach np. sera powodują znaczne skrócenie procesów produkcyjnych.

 

Elektronika
Wilgotność względna wpływa w sposób znaczący na charakterystyki wyrobów elektronicznych i elektrycznych. Brak utrzymania parametrów wilgotności powoduje zwiększoną awaryjność oraz brak skuteczności elementów elektrycznych.

 

Bakterie
Bakterie potrzebują wilgoci dla podtrzymania procesów życiowych oraz rozmnażania się. Często wilgoć zawarta w materiałach higroskopijnych służy jako pożywka dla rozwoju bakterii. Utrzymanie wilgotności względnej poniżej 50% uniemożliwia rozmnażanie się bakterii.

 
 

Zapach
Przykry zapach zostanie ograniczony jeżeli wilgotność względna jest poniżej 50%.

 

Kontakt z nami

Napisz do nas